1735-ben megalakult a bányatisztképző iskola Selmecbányán. Akkor még nem is gondolták, hogy ebből a suliból később diákok százai fognak végezni. 1770-től Akadémiai rangra emelkedett (bár megjegyzem az 1767-es évszámot tekintik hivatalosnak. Viszont az 1770. is fontos év az iskola történetében.). Ettől kezdve a történelmi Magyarország egyik legjelentősebb felsőfokú intézményévé vált. Így nem csoda, hogy a diákélet is felpezsdűlni látszott itt. Mondhatnám, az akkor itt létrejött diáktársaságok, megteremtették azt a hagyományt, melyet még az évszázadok viharos esztendői sem tudtak megsemmisíteni. Akkoriban németek, csehek és magyar diákok együtt őrizték és adták át diákról diákra ezeket a dalokat /mely a hagyományőrzők legfőbb értékei/, amit a diáktársaságok énekeltek, ha összejöttek. Később ezeknek az esteknek (mikor összegyűltek iszogatni és énekelni) fokozatosan kialakult egyfajta rendezettsége. /Nekem ilyenkor a különböző lovagrendek illetve a szabadkőműves titkos társaságoknak rendszabályzata ugrik be, ha megfigyelem ezt a fokozott fejlődést. / Mindenesetre, ez úgy alakult, hogy az esteknek mindig legyen vezére /ez a Praeses (prézesz; az elnök)/ és az esteken kialakultak a tisztségviselők választásának szokása. Ilyen tisztségviselő volt a Cantus Praeses: (kantusz; nótabíró) aki intonálja a szükséges dalt, melyet az est résztvevői is éneklik. Fuchsmajor :(fukszmajor; a balekcsősz)aki az est rendjére felügyel. Mert aki nem tisztelettudóan viselkedik egy ilyen esten, annak a fuchsmajor felszólítására távoznia kellett. Major Domus: az est házigazdája, a Praeses helyettese, segítője. Contra Punktok: Ők azok akik a praeses szavát kiforgatják, természetesen az est hangulatának fokozása érdekében. Sértődésnek itt nincs helye. Fuhrwerk: az est italfuvarosa, ő szolgálja fel az italokat. Konzekvencia: Ha az elnök (Praeses) hibázik bármiben, akkor ők vonják le a hibát azzal, hogy isznak az elnök egészségére. stb.
Mindezen dolgok beavatott szakértői a miskolci egyetemisták, mert Miskolc lett 1949-től a Selmeci Akadémia utódintézménye. /Itt meg kell jegyeznem, hogy 1919-1949 között előbb Sopronban működött tovább, s 1949-ben ott maradtak az Erdész hallgatók is. /
Dióhéjban ennyit a hagyományok történetéről. Most pedig csupán még annyit közölnék, hogy ezen az alapokon indult útjára a Tolkieni Veterán Társaság is. Célunk, mely az alapító okiratunkban is szerepel, hogy a meglévő barátságunkat a hagyományokkal együtt a hagyományok szellemében ápoljuk és tovább vigyük!
|