Alapító okirat: Az egyetem 5 éve alatt megismerkedtem egy társasággal, amely évszázados hagyományokat ápolt már akkor, mikor még meg sem születtem. Nekem megtetszett ez, és hamarosan én is e társaság részévé válhattam. De nem csak a hagyományok vonzottak, hanem volt a légkörében más is: ez pedig a barátság, és az abban rejlő összetartás, összetartozás.
Tetszett, hogy a firmák többsége hogyan segíti az újoncokat. Nem a rideg elutasítás fogadja az új diákokat, hanem a baráti kézfogás. És ez jó mindkét fél számára.
Általános- és középiskolás koromban gyakran álmodoztam egy, a fentiekhez hasonló „összekaroló” baráti társaságokról, klubokról. Ám mindez füstbe ment, mikor elérkezett a búcsú pillanata. Így az évek során csak egy-két igaz barátra tettem szert, nem sikerült másokkal is fenntartani a kapcsolatot. A másik oldal anyagi jellegű is volt. Kamaszokként, mikor eléggé függünk a háttértől, nehéz egyben tartani egy csapatot.
Most viszont, az egyetemi évek után, önálló értelemmel bíró egyénként, kevésbé függve a hátterünktől, úgy gondolom, csak akarat kérdése, hogy létrehozzuk társaságunkat.
Korábban már volt hasonló kezdeményezésem, igaz csak gondolatban (Kard és Kereszt Lovagrend; 2001.). Jelenünkben viszont már nemcsak egy kósza gondolatról volna szó. Annál többről! Eljött az idő, hogy 2004 szeptemberében életre keljen a Tolkieni Veterán Valéta Társaság. Diáktársaim és barátaim, az út nyitva áll, hogy ne csak régi emlékként maradjunk meg egymásnak, hanem valóban tartsuk be egymásnak ígéreteinket. Társaságunk az egyetemen kívül szerveződött, az „alapító Valák” segítségével. Megőrizve és ápolva hagyományainkat, a Barátságot, mely „Szent s örök!”
Céljaink: A selmeci (Selmecilande) hagyományok további ápolása; egymás támogatása; a barátság fenntartása; új tagok bevonása „külső balekvizsga” letételével; (szak)-estélyek illetve összerázó kirándulások évente minimum 2-szer.
Selmeci hagyományok: A miskolci egyetem őse a Selmecbányai Akadémia (1735.). Az innen származó ún. Bursch-nóták ápolását takarja a hagyománytisztelet. Ezt minden belépő tagnak ismernie kell. De tudni kell azt is, hogy „hogyan jutottunk Selmecről Miskolcra.
"Külső"-balekvizsga: Ez kicsit eltér az egyetemen megszokottaktól. Ennek célja az lenne, hogy azok a volt diákok is tagjai lehessenek társaságomnak, akik valamely okból kifolyólag nem tettek vizsgát, nem keresztelkedtek meg. Ők post-alias (p.a.) nevet kapnának, ami azt jelzi, hogy nem az egyetemen szerezték, alias nevüket. Viszont a külső-balekvizsgához oktatás is járul, amely nyitva áll minden olyan nem egyetemista előtt is, akik soha nem jártak Miskolcra. Ám érdekli őket társaságunk, érdeklődnek a hagyományok iránt is. (Speciálisan itt most a külső barátainkra gondoltam.) Ők ún. Non-Miskolc alias (n-m.a.) nevet kapnának, mert így lehetnek teljes jogú tagjai a Társaságnak.
Emlékező estek és kirándulások: Az emlékező estek a szakestek folytatása, csupán már nem „szakos”-est. Ezeken az esteken őrizzük a hagyományok szellemét, hangulatát. Emlékezőestet bárki szervezhet, nem kell feltétlenül elnöki, alelnöki posztot betöltenie a Társaságban. Ez tehát azt is jelenti, hogy a Társaság mindenkori elnökének/alelnökének nem feltétlenül szükséges emlékesteken elnökölni. Emlékesteket össze lehet kötni közös kirándulással is. A Társaság tagjai közül ezt is bárki szervezheti és bárhová. A lényeg, hogy ne terhelje túlságosan a pénztárcánkat. (Erre a későbbiekben, javasolnák egy közös Társasági pénztár felállítását, melynek működését szabályok, megfelelő emberek irányítanák.)
Barátság és támogatás: A barátság szót szerintem, nem kell magyarázni, mert ahogy nótánkban is szerepel: „a barátság szent s örök”. A támogatás, nem más, mint egymás segítése, ha kell erkölcsi és anyagi téren is. Persze az anyagi jellegű támogatás csak végszükség esetén, és csak akkor, ha már fennáll a Társaság pénztára. Természetesen ennek is meglesznek a rá vonatkozó szabályai.
Tisztségviselők:
-Tiszteletbeli Elnök: Antal-Nagy István, alias A döngőléptű Yeti
-Elnök: Papp János, alias Egy vonallal Európát, avagy Tolkien földi helytartója
-Alelnök: Jakab Péter, alias Santiagó, avagy a 7 tenger ördöge
Szabályok:
1.§ Az elnökséget (elnök, alelnök) évenként újra lehet választani a bizottsági tagok által. Ez alól kivételt képez a tiszteletbeli elnök. Őt, csak önmaga mondathatja le.
Tiszteletbeli Elnök: Az a személy, akit az elnökség javasolt a korábban véghezvitt tettei után. (Például az egyetemen Valéta elnökként szervezte diákéletünket.) A tiszteletbeli elnök részt vehet a bizottság munkáján. Adhat tanácsokat, javaslatokat, de nem dönthet. Hatalma csupán olyan, mint az alkotmányos monarchiák királyaié, vagy a köztársasági elnököké. Ugyanakkor, aki tiszteletbeli elnökké válik, tisztségéről más el nem mozdíthatja, csak ha ő akarja, azaz lemond e megtisztelő tisztségről. Nem lehet tiszteletbeli elnök az a személy, aki a selmeci hagyományokat nem ismeri, nem keresztelkedett, vagy nem tiszteli.
Elnök: Az a személy, akit a Veterán Bizottság titkos szavazással megválasztott. Tisztségét 1 éven át viselheti. Ha valami okból kifolyólag lemond, erről a tisztségéről vagy lemondatják, mert nem végezte megfelelően munkáját; az alelnök veszi át az elnöki posztot az újraválasztásig. A választások a demokrácia szabályai szerint működnek. Egy személyt többször is elnökké lehet választani. Elnök ugyancsak olyan személy lehet, aki tiszteli és elismeri a selmeci hagyományokat, hagyományőrző igaz barát, melyet dokumentumokkal és tanúkkal alá tud támasztani.
Alelnök: Az a személy, akit előzetesen az elnök ajánlott a Veterán Bizottságnak, és akit e Bizottság titkos szavazással megválasztott. Hasonlóan az elnökhöz, őt is 1 évre választhatják. Alelnöknek szintén meg lehet választani egy személyt többször is. Feladata, hogy segítse a mindenkori elnök munkáját. Ha az elnök valamilyen okból kifolyólag nem tudja a társaság ügyeit intézni, akkor az alelnök köteles őt helyettesíteni. Természetesen ezt csak akkor kell megtennie, ha az elnök vagy a bizottság kellő időben értesítette erről. Továbbá mindaz érvényes az alelnökre, ami az elnökre is.
2.§a Veterán Bizottság: A Tolkieni Veterán Valéta Társaság bizottsága a Veterán Bizottság.
Tagjai elsősorban a miskolci egyetemen végzett ún. valéták. Feladataik a társaság irányítása, az elnökség munkájának segítése. Az elnökség és a bizottság tagjai szorosan együttműködve szervezik meg a társaság közös programjait, úgymint az emlékestek szervezését, kirándulásokat és egyéb tevékenységeket. A bizottság a Társaság feje. A bizottsági tagok választják meg az elnököket és az egyéb tisztségviselőket. A bizottságba választás útján lehet bekerülni, korábbi bizottsági tagok támogatásával. Továbbá tag az lehet, aki ismeri és elfogadja a selmeci hagyományokat; segítőkész barát és mindig kész együttműködni a Bizottsággal. A Veterán Bizottság saját pecséttel rendelkezik, amellyel hitelesíti az általa végzett munkát.
3.§ Társasági Pénztár tv.: A Társaság megalakulása után 6 hónappal, érdemes létrehozni egy Társasági Pénztárt. Szempontok: A pénztár egy bankszámlaszámon üzemelne, amely kamatoztatható. Erre a számlaszámra a Társaság tagjainak kötelessége fizetnie a havi tagdíjat. A tagdíj 5000 HUF, amely fedezné az emlékestek vagy kirándulások árának minimum 50 %-; akár max. 100%-át is. Ez jelentősen könnyítené a tagok emlékesteken történő megjelenését.
Pénztárosi posztra 3 személyt kell megválasztani. Feladatuk lenne az adott bankkal való kapcsolattartás; a tagdíjak befolyásának ellenőrzése; a tagok folyamatos (havonkénti) tájékoztatása. A 3 pénztáros közül egy állandó pénztáros lenne, aki tisztét 1 évig viselné, a másik kettőt 4 havonta lehetne lecserélni. Pénztárosokat is újra lehet választani (ha már volt egyszer pénztáros). Csak az lehet pénztáros, aki tisztességgel el is végzi a ráruházott feladatot; megbízható; becsületes és megvesztegethetetlen. Mindez azért fontos, hogy a társaság pénzügye jól működhessen, s ne menjen a Társaság kárára.
Anno Domini 2004 junioris 25.
Alapító Valák: A Valák nem mások, mint a Valéták, Tolkien szavaival élve. Jelen esetben Papp János és Jakab Péter
Veterán Bizottság: Más néven Duna-dánok /Gyűrűnk/ szövetsége. Középföldünk a Dananduin- (Duna) medence. Mely összekapcsolja Minas Miskolcot és Minas Sopront Selmecilande hagyományőrző világával.