Szakszavak (amik Társaságunk kihagyhatatlan kellékei):
Balek: az egyetemen az a személy, aki elsőéves és még nem ismrei a hagyományainkat. Ilyenek kezdetben a Társaság külső tagjai is.
Cantus Praeses: a szakesteken a nótabíró. Ő intonálja a szakesteken felhangzó nótákat.
Contra Punktok: a szakest elnökének ellenpontjai. Az elnök szavainak kifordítói, esetleg megcsúfolói, ha az elnök hibázik. Természetesen mindezt, a szakest hangulatának fokozására teszik, jó értelemben. A sértődésnek helye nincs!
Etalonrészeg: a szakest fokmérője. Ha nem tudja már elmondani a szakestre betanult rövid, de annál nyelvtörőbb szövegét, akkor véget kell vetni a szakest kultúrális részének.
Fuchsmajor: a szakesteken (a Társaságban csak emlék-esteken) a rend fenntartója. Másnéven balekcsősznek is hívják.
Fuhrwerk: A szakest fuvarosai, akik az italokat szolgálják fel a szakest résztvevőinek.
Kandelláberek: Bárki, aki a szakesteken felszólal, hogy ezzel is fűszerezze a hangulatot, melléje külön fényforrástartókat (gyertyásokat) neveznek ki, akik megteremtik körülötte a szükséges fényt.
Konzekvencia: Ha az elnök hibázik, akkor nekik kötelességük levonni az elnök hibáját. Ezt úgy teszik, hogy fenékig ürítik poharukat, majd "Vivát Praeses!" kiálltással fejezik be a "hibajavítást".
Major Domus: az est házigazdája, aki előkészítette, hogy a szakest létre jöhessen. A Praeses mellett a helye, ám az esten ő csak helyettesíti az elnököt.
Pater Krampampuli: A szakestek végén felszolgálandó fínom nedű készítője. Csak ő ismeri az eredeti alapanyagokat, s a Krampampuli titkos receptjét.
Praeses: (prézesz) ő az elnök. Az egész hagyományőrzés feje, a szakestek elnöke. Ha végzős diákokról van szó, akkor ő a Valéta Bizottság elnöke.
Szakest: A selmeci Akadémi utódintézményein belűl különböző szakok működnek. Ezek a szakok félévente hoznak össze szakesteket, ahol a diákság kipihenheti a tanulás fáradságát. :) Ezek az estek azok, ahol a Selmeci hagyományokat is felelevenítik a tisztségviselők segedelmével. (Nálam az ilyen összejövetelek az Emlékező-estek lesznek majd a jövőben.)
Valéták: A végzős (ötödéves) egyetemistákat nevezik így a Selmeci Akadémia utódintézményeiben. Ám meg kell jegyeznem, hogy csak az válik igazi Valétává, aki az egyetemi évek alatt megismerkedett a hagyományokkal, balekvizsgát tett, "megkeresztelkedett" és így alias-nevet kapott, mint én is.
Veteránok: A fentebb említett intézmények végzett hallgatói. Mint ahogy én is az vagyok, hisz enélkül hogyan alakíthattam volna meg a Veterán Társaságomat!
|